Jak rozliczyć koszty zagranicznej podróży służbowej poprzedzonej zaliczką
Po zakończeniu delegacji do innego kraju rozliczenie jej kosztów jest dokonywane zazwyczaj w walucie otrzymanej zaliczki. W rozliczeniu tym kłopotliwe bywa najczęściej zastosowanie odpowiedniego kursu waluty. Zdarzenie to trzeba w określony sposób ująć w księgach rachunkowych.
Zgodnie z art. 775 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Zasady kompleksowego rozliczania krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz. 167; dalej: rozporządzenie w sprawie podróży służbowych).
Z § 20 rozporządzenia w sprawie podróży służbowych wynika, że pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży zagranicznej, w wysokości wynikającej ze wstępnej kalkulacji tych kosztów. Natomiast po zakończeniu podróży służbowej rozliczenie jej kosztów jest dokonywane w walucie otrzymanej zaliczki, w walucie wymienialnej albo w walucie polskiej, według średniego kursu z dnia jej wypłacenia. Kurs wskazany w tym rozporządzeniu służy wyłącznie do rozliczeń z pracownikiem. Natomiast nie ma on zastosowania do rozliczenia kosztów podróży dla celów bilansowych i podatkowych.
Z art. 30 ust. 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta